Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Gościejewie

„ Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć , że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” Maria Skłodowska-Curie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Historia Gościejewa

HISTORIA  GOŚCIEJEWA

Legendarne początki Gościejewa

Jak głosi legenda, zanim Łokietek został królem, opuszczony przez książąt i rycerzy tułał się                 po okolicach Rogoźna. Wówczas gościny udzielił mu ubogi, leśny smolarz.

Kiedy Władysław został królem, kazał zbudować na miejscu smolarni zamek i osadził w nim gościnnego smolarza, a miejsce to nazwał Gościejewem.

 

Krótki rys historyczny wsi Gościejewo

Pierwsza wzmianka źródłowa sięga czasów panowania Władysława Łokietka, który w 1296 r. nadał wieś wojewodzie pomorskiemu Mikołajowi h. Zaremba.

Od 1368 r. wieś przeszła w lenno von Ostenów, pierwszych dzierżawców /starostów/ Rogoźna. W XVI wieku była w rękach starostów Kretkowskich h. Dołęga. W 1580 r. dobra dzierżawił Krzysztof Sokołowski, a później Chełmiccy.

Dostępne źródła wspominają, iż prawdopodobnie za czasów Chełmickich wybudowano pałac                i powstał park.

Na przestrzeni wieków wieś zmieniała swoją nazwę:

1296 kop. Gostogewo,  1368 kop. Goschechowo,  1402 or. Goscegewo, Gostyyewo,

1406 Gosczieyewo, Gosczeyewo, 1420 Gosczeewo, 1471 Gosczegowo, 1484 Gosczyegyewo, 1507 Goscziyewo, 1508 Gosczyewo, 1564 Gosczieiewo. 

W 1793 r., decyzją II rozbioru Polski, Gościejewo zostało wcielone do Prus, tzw. Prus Południowych. W tych czasach właścicielami byli kolejno: Wilhelm Thiecke (Thiede),   Gottlieb (Goottreb) Jurga, Herman Krock. W końcu XIX w. właścicielką została Eva Marie Krock z Berlina, zaś dzierżawcą Steinke.

Jednym z ważniejszych wydarzeń we wsi było ukończenie budowy szkoły w 1879 roku. Uczyły się         w niej dzieci kolonistów niemieckich; polskie dzieci uczyły się w starej szkole, znajdującej się przy drodze wiodącej do Tarnowa. Z czasem wzrost liczby polskich, a spadek liczby niemieckich uczniów doprowadził do zamiany budynków szkolnych.

Między uczniami obu narodowości narastały antagonizmy, co doprowadziło do zabicia polskiego dziecka przez dzieci niemieckie. Miało to miejsce zimą 1932 roku. Według naocznego świadka uczniowie na lekcji wychowania fizycznego poszli z nauczycielką Kuźmakówną na górkę, by tam zjeżdżać na sankach. W pewnym momencie grupka uczniów zniknęła z pola widzenia opiekunki,          a między chłopcami wywiązała się bójka. Dzieci niemieckie zatłukły kosturem leżącego ucznia Stasia Lijewskiego. Po tej tragedii władze szkolne połączyły dwie szkoły.

Po pierwszej wojnie światowej pałac z najbliższym otoczeniem stanowiły własność Skarbu Państwa      i zostały przejęte przez Ministerstwo Opieki Społecznej – Departament Zdrowia. W obiekcie mieścił się ośrodek odwykowy dla alkoholików, a później lecznica dla kobiet.

W pierwszych dniach wojny, 1-3 września 1939 r., miało miejsce internowanie wszystkich zdolnych do broni Niemców. W tym samym czasie nastąpiła ewakuacja Polaków. Jeszcze przed wkroczeniem frontowych wojsk niemieckich w Gościejewie pojawiły się bandy hitlerowskie, które dokonały egzekucji na ludności polskiej. Pierwszymi ofiarami byli: sołtys Antoni Wrzeszcz i rolnik Tomasz Wozignój – rozstrzelano ich 10 września 1939 roku w lasku w Olszynie. Gdy sytuacja ustabilizowała się, stopniowo zaczęli powracać Polacy z ewakuacji i uprzednio internowani Niemcy. Spośród internowanych Niemców nie powróciło 23, toteż pozostali mścili się na rodzinach polskich.

W czasie okupacji pałac w Gościejewie przeznaczono na obóz dla organizacji Hitlerjungend.

W 1940 r. rozpoczęła się akcja przesiedleńcza polskich rolników, których wraz z rodzinami wysiedlono do Generalnej Guberni. W maju 1941 r. w Poznaniu ,,Sondergericht” skazał na śmierć rolnika Piotra Banasiaka za zaangażowanie w akcję wysiedlania Niemców.

W tym procesie świadkowie zeznali, że głównym winowajcą i podżegaczem był kierownik szkoły Jan Święch, którego uczyniono odpowiedzialnym za zaginięcie 23 internowanych  Niemców. Mimo usilnych poszukiwań Niemcom nie udało się znaleźć kierownika szkoły.

Dalsze lata wojny siały spustoszenie wśród mieszkańców Gościejewa, a okupacja zakończyła się 23 stycznia 1945 r. wraz z wkroczeniem oddziałów Armii Czerwonej. Wieś mogła zacząć organizować się na nowo. Ponownie otwarto szkołę, do której powrócił kierownik Święch. Przywrócono życie gospodarcze i społeczne, które toczyło się już w nowej rzeczywistości.

 

Źródła:

1.Słownik historyczno-geograficzny województwa poznańskiego w średniowieczu, Część I, Zeszyt 4, pod red. Antoniego Gąsiorowskiego, Wyd. Polska Akademia Nauk – Instytut Historii, Wrocław 1987

2.Rogoźno i okolice. Przewodnik, pod red. Mieczysława Brusta, Wyd. Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna, Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz,  Rogoźno 1993

3.Kronika Szkolna Publicznej Szkoły Powszechnej w Gościejewie odnowiona w 1945 roku za lata 1945-1968 (Archiwum Zespołu Szkół w Gościejewie)

 

                                                                        Na podstawie dostępnych źródeł opracowali:

                                                                  Radosława Jurga – nauczyciel Zespołu Szkół w Gościejewie

                                                                  Błażej Cisowski – pracownik Urzędu Miejskiego w Rogoźnie

 

 
Reklama

Biuletyn Informacji Publcznej

Uroczystość Nadania Imienia Noblistów Polskich

Tygodniowy plan zajęć ważny od 04 września 2017 r.

Zapraszamy do galerii


Nobliści Polscy

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Kalendarz

luty 2014
Tpwścpsn
0512
063456789
0710111213141516
0817181920212223
092425262728

Nasze rysunki

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Projekt 4elt

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama